ANTALYA KONYAALTI SADE SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ (0242) 229 47 00
2000 yılından bugüne... TELEFON : (242) 229 4700      GSM : (530) 404 8181
WhatsApp Destek Hattı Whatsapp facebook instagram
Sade Sigorta Konyaaltı Antalya
Konyaaltı / Antalya
 
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ürünler | İş Ortaklarımız | Referanslarımız | Duyurular | Hasar Anı | İletişim
 
Duyuru
 
ANTALYA KONYAALTI SADE SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ (0242) 229 47 00
Axa Sigorta COVID-19 Masraflarını Kapsamına Aldı

AXA Sigorta olarak her zaman duyduğumuz sorumluluk bilinciyle yine duyarlı davranıyor ve bu döneme özel olarak; Covid-19 tanısı ile tedavileri devam etmekte olan ya da tedavi için başvuracak olan tüm müşterilerimize destek vermek ve bu zorlu süreci birlikte aşmak istiyoruz. Bu çerçevede; Covid-19 hastalığı ve tedavisi kapsamında oluşacak olası tedavi giderleriniz, sahip olduğunuz sağlık sigortasında geçerli olan pandemi hastanesi olarak belirlenmiş anlaşmalı özel hastanelerde, salgın hastalıklar kapsam dışı olarak belirtilmiş olmasına rağmen, poliçenizdeki mevcut şartlar ve limitler dahilinde (güncel istisnai ve hassas durum gözetilerek) bu döneme özel olarak karşılanacaktır.

Yeni düzenlenen poliçeler de, sözkonusu rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihi öncesinde gerçeklememiş olması şartı ile, bu uygulama kapsamında olacaktır.

Tüm sorularınız için Sağlık Danışma Hattı 0850 250 99 99 (önce 2, sonra 5 tuşlayarak) aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz. AXA Sigorta olarak içinden geçmekte olduğumuz bu zorlu dönemde de her zaman olduğu gibi “ÖNCE MÜŞTERİ” diyerek, müşteri odaklı düzenleme ve uygulamalarımızla müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya, desteklerimizle hem sizlerin hem müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.


Sağlıklı günler dileriz.

GÜNEŞ SİGORTA KASKO KAMPANYASI

+2 Ay Kasko Bizden!

Ülkemizin ve dünyanın koronavirüs (COVID-19) ile mücadele ettiği bu günlerde hayata geçirdiğimiz uygulamalarımız ile sigortalılarımıza ve satış kanallarımıza destek olmaya devam ediyoruz. 1 Nisan itibarıyla uygulamaya aldığımız indirim ve ödeme kolaylığı kampanyamızı daha da geliştirerek, sigortalarımıza hem ekstra ödeme kolaylığı hem de kasko poliçelerinde +2 ay bizden hediye kampanyası ile artı güvence sunuyoruz. 30 Haziran tarihine kadar geçerli olacak kampanya ile tüm kasko poliçelerinde 12 aylık prim bedeliyle 14 ay kasko güvencesi sağlıyoruz.

16 Nisan 2020 tarihi itibarıyla hayata geçen kampanyamızda kredi kartı ödemelerinde;

Kasko poliçelerinde 12 ay,
Havuz dışı trafik poliçelerinde 9 ay,
Havuz trafik poliçelerinde 6 ay
Konut poliçelerinde 12 ay
DASK poliçelerinde ise 6 ay taksit avantajı sağlıyoruz.

YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİ

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, Türk vatandaşları, dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle Türkiye'ye giriş yaptıkları tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanabilecek.

Türkiye'de 6 aydan fazla bulunanlar, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulunduracak.

Yurt dışından alınan sürücü belgesi, 2 yılın sonunda Türkiye'deki yetkili makamlarca verilen sürücü belgesi ile değiştirilmek zorunda olacak.

Değişim için müracaatlar herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılabilecek.

Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce belirlenecek.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik yönetmeliği gereği 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yanlızca maddi hasar oluşan kazalarda kazaya karışan taraflar kendi iradeleri ile “Hasar Tespit Tutanağı”nı doldurarak sigorta şirketlerine başvuracaklardır.
Hasar Prosedürü Nedir?
Hasarın gerçekleşmesinden sonra sigortalı, hasarı öğrendiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde şirkete bildirimde bulunması gereklidir. Şirketimize hasar ihbarı yapılmasına müteakip hasar tespiti amacı ile eksper tayin edilir. Hasar dosyalarının kısa sürede sonuçlandırılabilmesi için gerekli belgelerin ekspere ulaştırması gereklidir. Eksper düzenlediği raporu sigorta şirketine gönderir. Eksper tayin edilmesine gerek görülmediği durumlarda ise, sigortalıya hasar dosyasının sonuçlanması için gerekli belgeler bildirilir.
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
SGK, özel sağlık sigortası olanlara yeni bir düzenlemeyle destek vererek, özel sağlık sigortası olan hastaların faturalarının belli bir kısmını kuruma yansıtabilmelerini sağlayacak.
Sigorta Şirketinin Güvenilirliği Nasıl Anlaşılır?
Müşteriler bir sigorta poliçesi satın alırken sadece fiyatlara bakmıyor, poliçe süresi boyunca da en iyi hizmeti alabilmek adına kaliteye de bakıyor.
Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanıyor?

Hasarsızlık indirimi, kurallara uygun bir şekilde araç kullanan sürücüler için kasko fiyatlarını düşürmede avantaj sağlayan bir ödüldür.

 

 
 
İletişim
TELEFON : (242) 229 4700  GSM : (532) 377 2265 GSM : (532) 225 0304 GSM : (530) 404 8181 GSM : (530) 964 919144

ÖĞRETMENEVLERİ MAHALLESİ ATATÜRK BULVARI SADE APT. NO : 84 /A ( ŞİFA HASTANESİ KARŞISI) KONYAALTI /ANTALYA

sadesigorta@hotmail.com